Jump to content
WinClub

-RKI-

Mega użytkownik
 • Content Count

  246
 • Joined


Reputation Activity

 1. mbielak012 liked a post in a topic by -RKI- in Win JG10 x64 2004   
  LTSC zainstaluj, ten śmiga wyśmienicie.
 2. P1O liked a post in a topic by -RKI- in MSI B450 - Aktualizacja biosu o kilka wersji?   
  A to niby w jakim celu?
  Mam w miarę świeżego W10 LTSC, od niecałych dwóch miesięcy. Mam w nim wszystko poustawiane do pracy i ogólnie nie mogę sobie pozwolić na format "od tak" u mnie to przedsięwzięcie raczej na wolną i do tego dłuższą chwilę. Co do sterowników też dbam bym miał zawsze najnowsze. Nawet wczoraj aktualizowałem sobie sterowniki od dźwięku bo zauważyłem że wyszły nowe. Sterowniki od chipsetu aktualne, od karty graficznej również. Nie bardzo rozumiem - Po wgraniu nowego biosu format jest obowiązkowy? Kurcze żebym to wiedział wcześniej to nie zabierał bym się za to od razu.
 3. pjoter80 liked a post in a topic by -RKI- in KMS Tools Portable by Ratiborus   
  Taka (Temat i linki postowane przez samego autora) -> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
  Bardziej oryginalnej nie znajdziesz.
 4. ceatyn liked a post in a topic by -RKI- in Nowy Komputer - Freezy podczas grania itp   
  Na końcu tego loga widzę błędy pochodzące od karty sieciowej Realteka. Pytanie takie - Zainstalowałeś ręcznie najnowszy sterownik "Ethernet Driver"? Niektórzy ludzie po prostu tego nie robią co jest wielkim błędem bo Windows domyślnie pobiera owy sterownik w przestarzałej wersji która właśnie swojego czasu na W10 powodowała freezy. 
 5. mbielak012 liked a post in a topic by -RKI- in Nowy Komputer - Freezy podczas grania itp   
  Panie kolego to nie są żadne kombinacje alpejskie a autorska funkcja Sromotnika służąca do optymalizacji niepotrzebnych usług systemu działających w tle - Mówię tu o "Optymalizatorze usług" to było w jego systemach odkąd pamiętam. Osobiście używam systemów Sromotnika od lat i nigdy większych problemów z nimi nie było. Nie mam też zamiaru tutaj rozwodzić się czy systemy od Mr.T są lepsze czy nie, od niego też miałem chyba którąś z wersji 8.1 i też działała dobrze. Więc no... Skoro instalacja systemu od Mr.T twoim zdaniem może pomóc to jestem podobnego zdania że spróbować nie zaszkodzi.
   
  Co do Ryzena 3gen, wiesz że miałem podobny dylemat gdy kupowałem swojego 2600x? Dosłownie, na początku miał to być 3600 ale również naczytałem się masy informacji na jego temat, nad którymi nie chce się tu rozwodzić i finalnie padło na 2600x z którego jestem mega zadowolony jak na razie bo działa miliony razy lepiej niż moje stare APU pamiętające czasy średniowiecza.
   
  Wracając do wątku samego tematu, w instalacji Chipset Drivers chodzi tutaj głównie o pojawienie się planu zasilania "Ryzen Balanced" ten zaś dodany został dopiero w którejś z kolei wersji tych sterowników. Instalując stery ze strony producenta możliwe że autor trafił na wersję która tego po prostu nie ma ale też głowy sobie za to uciąć nie dam. No mniejsza z tym - Na forum guru3d jeden z użytkowników przygotował specjalnie tweakowany plan zasilania pod Ryzeny 3gen, myślę że nie zaszkodzi to sprawdzić. Tutaj podaję link -> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] Polecam jednak dokładnie przeczytać co on zmienia i jakie ustawienia biosu należy zmienić przed jego instalacją.
 6. ceatyn liked a post in a topic by -RKI- in Nowy Komputer - Freezy podczas grania itp   
  To oryginalny link ze strony AMD, nie rozumiem też dlaczego taki błąd się pojawia u ciebie bo to wygląda jak byś próbował na Intelu instalować ten sterownik. ;x
 7. ceatyn liked a post in a topic by -RKI- in Nowy Komputer - Freezy podczas grania itp   
  Podałem wcześniej ten sam link.
  Ja właśnie instalowałem, ze strony AMD i wszystko działa okej.
 8. ceatyn liked a post in a topic by -RKI- in Nowy Komputer - Freezy podczas grania itp   
  To od siebie mogę jeszcze powiedzieć to co mówiłem wcześniej:
  Wyłącz całkiem profil XMP, daj DRAM Frequency na 3200MHz, DRAM Voltage ustaw na 1.35, reszty tykać nie trzeba. I w zasadzie tyle. Timmingami na razie na twoim miejscu bym się nie bawił, z tego względu by po prostu zobaczyć czy na takich ustawieniach komputer dalej będzie się zachowywał tak jak się zachowuje czy może coś się zmieni - Jeżeli okaże się że jest okej, wtedy można się pobawić w dostosowanie jak najmniejszych timmingów RAMu do jak największej częstotliwości. Dodatkowo mogę polecić też instalację W10 LTSC od Sromotnika (Nie wiem jaki wcześniej miałeś od niego system) u mnie ta wersja jego systemów działa jak na razie najlepiej, a na pewno dużo lepiej niż normalny W10 1909.
 9. ceatyn liked a post in a topic by -RKI- in Nowy Komputer - Freezy podczas grania itp   
  Domyślnie nie ma tego planu, nawet w W10. Brak tego planu ogólnie świadczy o braku zainstalowania sterowników do chipsetu.
   
  Polecał bym Ci (Autorowi tematu) to zainstalować jak najszybciej -> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
 10. ceatyn liked a post in a topic by -RKI- in Nowy Komputer - Freezy podczas grania itp   
  U mnie działy się podobne freezy, różnica była taka że zamrażało całego PCta i nie pozostawało nic poza resetem. Jedną z rzeczy którą zrobiłem było całkowite wyłączenie profilu XMP, ustawiłem ręcznie taktowanie pamięci i jej napięcie (Czytałem w różnych źródłach że winny temu może być właśnie profil XMP) po tym wszystkim zainstalowałem także na czysto Windowsa 10 LTSC w wersji Full od Sromotnika, włączyłem także plan zasilania "Ryzen Balanced" z tą różnica że minimalny stan procesora dałem na 10% (Domyślnie był na 90% co niepotrzebnie moim zdaniem podbijało mu temperatury i chłodzenie głośniej działało) Efekt jest taki że komputer działa już ponad 2 tygodnie bez żadnego freeza. Takie moje doświadczenia.
 11. ceatyn liked a post in a topic by -RKI- in Nowy Komputer - Freezy podczas grania itp   
  Ram masz podkręcony ręcznie czy włączony profil XMP?
 12. -RKI- liked a post in a topic by srom-otnik in Win JG10 LTSC x64   
  JEST OK! 
  ms-gamingoverlay - to aplikacja .appx (pasek gry się to zwie), której nie ma w oryginalnym systemie, jest domyślnie w Home, Pro itd lub pobiera się ją ze SKLEPU.
  NIC nie będę poprawiał i dodawał jakieś modernshity.appx 
  Sprawdź w orygnalnym iso i dopiero wydawaj opinie...
  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
 13. -RKI- liked a post in a topic by Widzior in Dysk HDD - WD vs Tohishba? Potrzebna opinia.   
  MBR obsłuży cały dysk.
 14. -RKI- liked a post in a topic by srom-otnik in Win JG10 LTSC x64   
  Odpalasz skrypt, z listy wybierasz opcje: X czyli zestaw narzędzi APPX, w nowym oknie: f - usuń bezpowrotnie Defendera.
  Jak skrypt zrobi co trzeba, wybierasz: O - wyłącz zaporę Defender, na koniec został filtr SmartScreen - wybierasz opcję: N
  To wszystko.
 15. -RKI- liked a post in a topic by piotrk123 in Win JG10 x64 1909   
  @srom-otnik Taka sugestia co do optymalizatora usług. Fajną opcją by była możliwość wprowadzenia poprzednich ustawień. Na przykład gdy musimy przełączyć na standardowe usługi aby coś zrobić, to optymalizator mógłby oferować przy następnym uruchomieniu wprowadzenie wcześniejszych ustawień.
 16. -RKI- liked a post in a topic by Franc in Win JG10 LTSC x64   
  Sprawdziłem tak na szybko:
  w wersji Lite - "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows" - "Legacy Components" - DirectPlay - opcja jest niezaznaczona, nie da się włączyć, prawdopodobnie za bardzo wypatroszony WinSxS
  w wersji Full - da się włączyć tą opcję
 17. zbigniew59 liked a post in a topic by -RKI- in "Dziwna" cena pamięci RAM - O co tutaj chodzi?   
  A ja myślę że jednak sensu to jest nieco w tym wszystkim bo pierwotnie nie rozwodziłem się nad tym czym są owe RAMy a faktem że ich cena w ostatnich dniach winduje w górę jak szalona. Temat to idealna przestroga dla tych którzy w najbliższym czasie mają zamiar kupować pamięci (Tak jak ja) bo za parę dni może się okazać że cena zestawu 16gb (2x8) z 330zł skoczy do 500zł! Co z resztą już się dzieje, wystarczy zerknąć na mój pierwszy post.
   
  Oho... To żeś mnie pocieszył. I teraz to zgłupiałem. Logiczne jest to co piszesz ale mam pewien problem. Składam kompa "na raty" to już pisałem - Mam procesor, w tym miesiącu miałem wziąć płytę a w przyszłym RAM i jak to teraz ze sobą pogodzić? RAMu nie przetestuję bo nie będę miał na czym, a jak wezmę płytę to nie będę miał RAMu i bum błędne koło uważam za rozkręcone. Nie mam środków by wszystko na raz kupić więc co wziąć lepiej pierwsze? RAM czy płytę? Bo mimo wszystko jak patrzę na ceny RAMów i to jak się zmieniają, to raczej w stronę właśnie RAMu bym poszedł w tym miesiącu.
 18. -RKI- liked a post in a topic by Widzior in "Dziwna" cena pamięci RAM - O co tutaj chodzi?   
  Napiszę ci to jeszcze raz - to są dokładnie te same chipy z fabryki. I one trafiają do różnych modułów, może nawet do kości z zakresy 2666-3600. Po prostu producent kości pamięci musi mieć szerokie portfolio, i celowo ogranicza w ustawieniach fabrycznych możliwości chipów. Proste jak byk. Aczkolwiek 100% pewności nigdy nie ma, że każda sztuka zrobi takie samo OC. Niektóre firmy poświęcają czas na przeselekcjonowanie chipów, i te co gorzej wypadną dają do tańszych kości z niższą częstotliwością. Robi tak np. Corsair, ADATA, GoodRAM. W Crucialu tego nie spotkałem. Wiadomo, że w tej samej cenie lepiej wziąć 3200. Stare Ballistix BES miały modele 3000 CL16 i 3200 CL16, więc prawdopodobnie te 3000 były na gorszych chipach. A skoro nowe są 3000 CL15 i 3200 CL16, to jest to to samo. Zresztą wystarczy poczytać komentarze tych, co kupili. Koniec kropka.
 19. 2dwam liked a post in a topic by -RKI- in "Dziwna" cena pamięci RAM - O co tutaj chodzi?   
  Hm, no brzmi to logicznie. Co prawda nie spodziewałem się aż tak dużej różnicy (Ponad 110zł to jednak sporo) ale o fakcie gwarancyjnym zestawu nie pomyślałem i ciężko się z tym nie zgodzić. Chyba faktycznie oleję temat tego zestawu i wezmę pojedyncze moduły.
   
  Edit:
  Miałem ogólnie RAM kupić w marcu, ale jak widzę co się aktualnie zaczyna dziać z jego cenami to chyba przełożę owy zakup na ten miesiąc. Sporo ostatnio czytałem że przez obecną sytuację w Chinach z Koronawirusem właśnie tak się dzieje z cenami.
 20. nudzija liked a post in a topic by -RKI- in Win JG10 LTSC x64   
  Właśnie dlatego mody zwłaszcza Win 10 to chyba jedyne sensowne rozwiązanie, no i oczywiście skuteczne blokowanie tego wynalazku zwanego "Windows Update"
 21. sahipp liked a post in a topic by -RKI- in Win JG10 LTSC x64   
  Właśnie dlatego mody zwłaszcza Win 10 to chyba jedyne sensowne rozwiązanie, no i oczywiście skuteczne blokowanie tego wynalazku zwanego "Windows Update"
 22. -RKI- liked a post in a topic by srom-otnik in Win JG10 LTSC x64   
  Win JG10 LTSC x64
  I. Dodano:
  Wszystkie poprawki do końca marca 2020r., Notepad2, HashChek, StartIsBack, Dism++, WinaeroTweaker, 2 kompozycje graficzne, Optymalizator Usług, funkcję Czyszczenie oraz tryb pracy na dyskach SSD.
  Ponadto uaktywniono wszystkie pakiety FrameWork i DirectPlay oraz wbrew blokadzie rejestru założonej przez M$ dodałem 2 hacki/tweaki: Menedżer urządzeń w menu kontekstowym Komputer oraz klasyczny wygląd Personalizuj
   
  II. Usunięto
  Wersja pełna - wyłączono moduły (można je ponownie włączyć w panelu sterowania):
  - przeglądarka XPS;
  - skanowanie i faksowanie.
   
  Wersja Lite:
  - "łatwy transfer";
  - Defender, SmartScreen;
  - język naturalny, języki, większość układów klawiatur;
  - pomoc;
  - tablet;
  - centrum powitalne i centrum akcji;
  - obrazy, wygaszacze ekranu, dźwięki systemowe;
  - geolokacja;
  - Cortana (wyszukiwanie działa w 100%);
  - Windows Mail;
  - Windows Media Center;
  - diagnostyka;
  - przeglądarka XPS;
  - Wordpad;
  - systemowy zip;
  - klawiatura ekranowa;
  - index wydajności;
  - kopia zapasowa i przywracanie systemu;
  - zdalne wsparcie, rejestr zdalny,
  - wyczyszczono folder WinSxS w stopniu uniemożliwiającym włączanie/wyłączanie funkcji przez panel sterowania.
   
  III. Instalacja:
   
  Sugeruję na etapie kreatora wstępnej konfiguracji udzielać odpowiedzi "NIE" - dzięki temu wstępnie ograniczymy telemetrię.

  Gdy ukaże się PULPIT należy krótką chwilkę poczekać i nic nie klikać aż instalator zapyta Cię:
  "Czy system został zainstalowany na dysku SSD?"
  - przy poprawnej odpowiedzi zostanie wprowadzony cały pakiet stosownych ustawień.
   Po instalacji zastosuj bardzo ważne wskazówki do końcowych ustawień systemu -> wszystko w INSTRUKCJI na pulpicie.

   IV. Użytkowanie (jeśli jakaś funkcja w Lite nie działa - należy wybrać wersję Full, w której działa WSZYSTKO!):
  1. !!! INSTRUKCJA na pulpicie - to pierwsze co macie przeczytać !!!
  Do instalacji nowo podpiętego sprzętu, aktualizacji z Windows Update, pakietu MS Office, bezpiecznie jest włączyć w Optymalizatorze Usług na czas instalacji - konfigurację domyślną usług, a po udanej instalacji należy ustawić usługi wg własnych minimalnych potrzeb.
   
  2. System można aktualizować tylko w wersji pełnej. Po zainstalowaniu aktualizacji, proces usuwania kopii poprawek z magazynu WinSxS może trwać zależnie od sprzętu 10 - 15 minut, nie wolno go przerywać, nawet jak wskaźnik postępu zatrzyma się na dłuższą chwilę! CIERPLIWOŚĆ w tym przypadku się opłaca... Kolejne czyszczenia przebiegają znacznie szybciej. System można dodatkowo skompresować i zyskać około 2GB miejsca na dysku - w folderze TUNING jest odpowiedni skrypt.
  Polecam używać funkcji "Czyszczenie" z menu prawokliku, zawsze po instalacji nowych sterowników, programów i wtyczek do przeglądarek - wygasza on dodatkowe obciążające wpisy rozruchowe oraz głęboko oczyszcza system ze śmieci, redukując rozmiar zajmowanego miejsca na dysku.
   
  3. W10 LTSC oryginalnie ma usuniętą możliwość tworzenia grup domowych i problem z przeglądaniem folderów udostępnionych w sieci lokalnej. Aby mimo to móc je przeglądać należy w Optymalizatorze Usługi umożliwić udostępnianie plików i drukarek oraz wykonać dodatkowo:
  Okienko Uruchom: wpisać gpedit.msc
  następnie: Konfiguracja komputera/Szablony administracyjne/Sieć/Stacja robocza Lanman
  Włącz niezabezpieczone logowania gości
   
  4. Nie używać ŻADNYCH dodatkowych optymalizatorów - programów/kombajnów ingerujących w usługi i rejestr, bo później będzie sporo Waszych pytań, ale bez żadnej mojej odpowiedzi. Wszystko co potrzebne do długotrwałego korzystania z systemu jest już w niego wbudowane. Jedyny możliwy do zaakceptowania soft dodatkowo czyszczący to CCleaner ustawiony domyślnie. Nie polecam również żadnych skryptów antyszpiegowskich, gdyż podobnie jak wspomniane programy - zmieniają dostarczone przeze mnie ustawienia.
   
  5. System nieaktywowany.
   
  Rozmiar ISO: 3.29 GB - kompresja ESD
  MD5: 9470e260dc6f8c5e766419e1867b357b Link z [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] LITE po prawidłowej optymalizacji:
  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
   
  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
 23. Bogdan75 liked a post in a topic by -RKI- in Zmiana karty graficznej i płyty głównej (jaką wybrać)   
  Tak, powinno być w porządku. Nawet w ekstremalnych wypadkach przy 100% obciążenia procesora podczas gier, RX 580 nie powinien dostawać większego bottlenecka. A z całą pewnością będziesz miał otwartą furtkę na przyszłość jeżeli zamarzy Ci się wymiana procesora na coś mocniejszego.
 24. Bogdan75 liked a post in a topic by -RKI- in Zmiana karty graficznej i płyty głównej (jaką wybrać)   
  Jeżeli zależy Ci na nowej karcie to w cenie 600zł lub minimalnie ponad to, śmiało możesz wyrwać Radeona RX 570 4GB w wersji mini od Sapphire który wydajnościowo od większych wersji w praktyce nie różni się niczym a jest kartą na pewno sporo wydajniejszą od GTXa 1050ti ale zaś ciut słabszą od GTXa 980, choć w pewnych scenariuszach potrafi nawet i tę kartę przegonić. Polecam tę kartę nie bez pokrycia gdyż jestem jej posiadaczem od jakiś 5 miesięcy i sprawuje się wyśmienicie - Co mam na myśli? Odpalają się na niej praktycznie wszystkie najnowsze gry albo w najwyższych ustawieniach albo w wysokich ustawieniach, pracuje zaskakująco cicho a i przy okazji bardzo się nie grzeje. Jedyny minus, choć nie koniecznie nazwał bym to minusem to 4GB vramu, co w niektórych nowych grach może nie wystarczać ale zawsze można obniżyć detale tekstur i jest w porządku.
   
  Black nagrał dobry i zwięzły test tej karty, jak byś chciał rzucić okiem to zostawiam film tutaj.
   
 25. Napromieniowany liked a post in a topic by -RKI- in Dysk się zatrzymuje w czasie pracy   
  Nie wiem czy to pomoże w tej sprawie czy nie ale zatrzymujący się dysk w trakcie pracy brzmi bardzo podobnie do mojego problemu który jakiś czas temu opisywałem w oddzielnym temacie. W moim wypadku HDD całkowicie przestaje być widoczny w systemie po jakimś czasie w kompletnie losowej chwili, ten sam problem tyczy się również napędu DVD który mam podpięty do komputera. Próby naprawy podejmowałem różne, od tak podstawowych jak wymiana kabli sata na aktualizacji biosu czy wymianie zasilacza kończąc. Rzecz która prócz podobnego zachowania naszych dysków się pokrywa to producent płyty głównej, również mam Gigabyta. W moim wypadku winnym prawdopodobnie (Jestem tego pewien na 90%) jest kontroler sata na płycie głównej gdyż zmiana ustawienia pracy sata z AHCI na IDE kompletnie eliminuje ten problem. Więcej na ten temat można poczytać w tym temacie.
   
×
×
 • Create New...

Important Information