Jump to content

wiktorynek

 • Posts

  13,244
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by wiktorynek

 1. W biosie widoczne czyli muszą być widoczne w systemie, nie ma opcji. A dyski USB są widoczne?
 2. Ja nie wiem jak w ogóle mogą nie być widoczne dyski w systemie skoro są widoczne w biosie? Jedyna możliwość, to, że nie są zainicjowane, ale odpada ta ewentualność, bo dyski były używane i zawierają dane. Schemat partycji nie ma znaczenia. A co pokazuje menedżer urządzeń i zarządzanie dyskami? - może sobie wyłączyłeś dyski?
 3. @sebio - prosiłem o identyfikator kontrolera NVMe z menedżera urządzeń, a nie model dysku. Dowiedziałem się tylko, że to dysk Samsung PM991 Jeśli będzie, to kontroler o identyfikatorze: PCI\VEN_8086&DEV_9A0B lub: PCI\VEN_8086&DEV_09AB to możesz iść w stronę rady @cultstyle Dlaczego w takim razie wyświetla, że masz ten sterownik? Dziwny wymysł ten laptop. Tu masz ten sterownik w najnowszej wersji: https://downloadcenter.intel.com/pl/download/30314/Intel-Rapid-Storage-Technology-oprogramowania-instalacyjnego-sterownika-z-Intel-Optane-pami-ci-platformy-dziesi-tej-i-dziesi-tej-generacji- Intel i Non-Intel - czym nowsze tym większe wymysły.
 4. @saling - patrzyłeś na to - pass: winclub.pl pass skrót od password, czyli po naszemu hasło
 5. Istnieją 3 powody systemowe: - sprzęt Bay Trail/Cherry Trail wspierany tylko do edycji 1607 - licencja na system 1607 LTSB - licencja na system 1809 LTSC
 6. Podobnie jak uparcie ogłaszany koniec wsparcia kolejnych edycji, a tymczasem aktualizacje otrzymuje każda edycja od 1507 zaczynając.
 7. Myśleć podczas zakupu mając w zamyśle instalację Win 7. patrzysz Kontroler nieznany, prawdopodobnie produkt własny WD lub modyfikowany przez nich jakiś produkt OEM lub montowany jaki podejdzie pod rękę. W każdym razie brak sterowników NVMe pod Win 7. Nie przeczytałaś wszystkich postów i tematów o instalacji Win 7 na nowych sprzętach, a jest tak dużo zmiennych, że nie sposób ogarnąć w kilku zdaniach warunków udanej instalacji. Tu masz wszystkie sterowniki NVMe (+ USB 3.x) pod Win 7 i na pewno będą działać tylko te dedykowane przez producenta pod konkretny model. Nie ma pewności działania uniwersalnych: Kolejna kwestia to możliwości biosu i jego ustawień - gdzie tryb Legacy, gdzie UEFI + CSM, a gdzie UEFI. Oczywiście generacja sprzętu czyli możliwości płyty głównej i dostępnośc sterowników do konkretnych urządzeń.
 8. Warto byłoby dodać, że nie jest do końca prawdziwa, gdyż niektóre wersje w tym znana i lubiana 1809 LTSC ma wsparcie do 9 stycznia 2029. Kolejny artykuł mający wywołać szok i zakodować w ludzkich mózgach konieczność przygotowania się do wymiany systemu.
 9. Powtórzę - FAT32 nie obsługuje plików większych niż 4GB. Plik install.wim w wersji podstawowej ma więcej niż 4GB.
 10. Ponieważ dla FAT32 żaden plik nie może przekraczać rozmiaru 4GB. Co to za obraz Win 7 o rozmiarze 7,8GB? Co to za sprzęt na którym instalujesz Win 7?
 11. Nie. To akurat nie jest cała prawda. Laptopy do 7-gen (ale nie na wszystkich). Komputery stacjonarne do 9-gen (pod pewnymi warunkami).
 12. Oczywiście, że Win 7 nie ma takich sterowników i nie do wszystkich dysków takie sterowniki w ogóle są. Radzę zapoznać się z opisem.
 13. Błędy jak zwykle: https://www.dobreprogramy.pl/windows-10-po-aktualizacji-kb5003637-sa-problemy-z-drukowaniem-i-paskiem-zadan,6649522804927360a Firmowa drukarka Datacard do drukowania plastykowych kart odmówiła współpracy po aktualizacji. "Rzetelność" dziennikarska to podstawa: https://www.dobreprogramy.pl/windows-10-i-koniec-wsparcia-w-2025-roku-to-nie-jest-nowa-informacja,6650174925278112a Grunt to zapomnieć o systemach LTSC: https://docs.microsoft.com/pl-pl/lifecycle/announcements/windows-office-ltsc-releases https://www.computerworld.pl/news/Microsoft-skraca-wsparcie-dla-systemu-Windows-10-LTSC,425736.html
 14. A czym ryzykujesz w przypadku zerowania dysku? Przecież to w pełni dozwolona operacja. A co z tym identyfikatorem sprzętu kontrolera NVMe?
 15. Niebezpiecznie w najbezpieczniejszym systemie: https://www.dobreprogramy.pl/windows-10-i-latkowy-wtorek-czerwca-gdy-interakcja-nie-jest-interakcja,6648606992702336a https://www.dobreprogramy.pl/luki-dnia-zerowego-w-windowsie-i-przegladarce-chrome-byly-wykorzystywane-do-cyberatakow,6648812110474144a Ciekawostka: "Drugą, mniejszą osobliwością, którą można zaobserwować przy okazji, jest CVE-2021-31985, która jest dziurą w silniku antywirusowym Defendera i na którą nie ma poprawki, bo aktualizację mają dostarczyć... definicje. W jaki sposób dziura w silniku jest łatana definicjami? Otóż dzięki temu, że aktualizacja definicji nigdy nie zawiera tylko definicji. To, co powszechnie nazywa się "silnikiem antywirusowym Defendera", czyli program MsMpEng.exe, nie jest tym, czym się wydaje. "Eng" istotnie zapewne pochodzi od "Engine", ale MsMpEng.exe jest składnikiem usługi Defendera i dopiero ona korzysta z dynamicznie ładowanych silników. Wraz z pakietem nowych definicji zawsze przychodzi najnowsza wersja silnika antywirusowego. Silnik bywa aktualizowany rzadziej niż definicje (a te mogą otrzymywać nawet kilkadziesiąt aktualizacji dziennie), ale jest obecny w każdej aktualizacji Defendera. Składnikiem aktualizującym usługę MsMpEng nie jest Antimalware Engine, ale Antimalware Platform i to istotnie jest oddzielna, rzadka aktualizacja wydana przez Windows Update. Teraz uwaga: aktualizacje Defendera są identyczne dla Win 10, 8.1, 8, 7, Vista, czyli silnik musi być identyczny, skoro pasują do siebie oraz aktualizowany jest w nich silnik. Jak to ma się do kreowania poglądu przez MS, że Win 10 ma najlepszą ochronę? Hmmm...
 16. Też tak radziłem na początku. Druga opcja włożyć dla próby inny dysk i na nim zainstalować system.
 17. Pod OS Boot Manager będzie. Bardzo dziwne, może powtarzasz jakiś błąd? Nie wiem co mam Tobie doradzić. Z ciekawości podaj identyfikator sprzętu z menedżera urządzeń tego kontrolera NVMe.
 18. To jest od odblokowania wszystkich edycji w jednej instalace, niczego więcej. Nie ma nic wspólnego z jednym czy drugim problemem. Hmmm... specyficzne podejście do problemu. Ehhh... tak trudno opisać właściwy problem? Przecież, to jest wiadome, że chciało instalować tylko zgodną edycję.
 19. A od kiedy dysk z jakąkolwiek partycją należy inicjować? - inicjuje się tylko dyski bez tablic partycji. W tym przypadku nie zachodzi nawet ten problem, ponieważ ma tylko UEFI i tylko GPT. A po drugie: I po tym zabiegu trzeba inicjować np podczas instalacji systemu lub przez wcześniejsze partycjonowanie. @sebio - masz tylko 2 opcje i w każdej 2 możliwości: Secure Boot - włącz lub wyłącz TPM State - włącz lub wyłącz być może po wyłączeniu konieczna będzie jeszcze opcja Clear TPM Yes (normalnie ta opcja raczej nie ma znaczenia, ale w laptopach HP jest wyjątkowo upierdliwa) A co jest po otwarciu opcji UEFI HII Configuration? Dla pewności użyj innego pendrive do instalacji (bywają taki problemy) lub jeśli nie masz innego, to tego wyzeruj za pomocą Low Level Format Tool i po zerowaniu załóż nową partycję. Użyj też narzędzia MCT do wykonania bootowalnego pednrive: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 Pobierz narzędzie i przejdź do opcji wykonania bootowalnego pendrive. Możesz jeszcze spróbować przestawić w biosie na bootowanie z USB, zwłaszcza jakbyś wyzerował dysk. Najprostsze i najszybsze narzędzie do całkowitego wyczyszczenia dysku bez wyciągania go, to diskpart podczas instalacji lub bootowalny pendrive z Parted Magic (znajdziesz na forum).
 20. Czy teraz zmiana interfejsu zasługuje na bycie nowym systemem? https://www.dobreprogramy.pl/windows-10-testowe-kompilacje-wstrzymane-nowy-interfejs-ma-byc-niespodzianka,6648500851030912a Aż strach pomyśleć co to będzie jak nie testują tego nowego interfejsu.
 21. Naprawdę? - AHCI dla dysku NVMe? Naprawdę? - w laptopie z jedyną opcją UEFI? Po co? - system sam zainicjuje dysk, ale w tym przypadku, to przecież nieistotne, bo ma na dysku fabrycznego Win 10 i schemat GPT.
 22. Z dyskami SSD coraz gorzej pod każdym względem, w tym gorzej i drożej: PCI-E 4.0 gorszy od swojego poprzednika PCI-E 3.0: https://www.benchmark.pl/aktualnosci/wd-black-sn750-se-nvme-ssd-niedrogie-dyski-ssd-pod-pcie-4-0.html Kopanie krypotowaluty Chia spowodowało pogorszenie specyfikacji dysków: https://www.benchmark.pl/aktualnosci/pny-xlr8-cs3030-producent-zmniejszych-wytrzymalosc-dyskow-ssd.html A ogólnie to dysków SSD dużej pojemności (od 1TB wzwyż) za chwilę zabraknie, a ich ceny będą kosmiczne jak kart graficznych.
 23. Naprawdę? - w imię czego? W każdym przypadku z systemem na dysku należy się pożegnać. On nie jest do niczego potrzebny.
 24. Masz jeszcze jedną opcję - odświeżenie systemu. Potem wszystko zaktualizuj i gra gitara.
×
×
 • Create New...

Important Information