Skocz do zawartości

wiktorynek

Mega użytkownik
 • Liczba zawartości

  9 285
 • Posty z Chatbox

  176
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez wiktorynek

 1. Musi odpowiedzieć na pytanie o dysk NVMe i o tą zależność: " The SATA1 connector will be unavailable when an M.2 SATA SSD module has been installed in the M.2_1 slot." Też nie rozumiem problemu zwykłego dysku SSD SATA III podpiętego do nowej płyty do zwykłego portu SATA III. Dziwne. A może dysk uwalony? Czy podpięty do innego PC/laptopa działa?
 2. To tylko różnica w kontrolerze, a są jeszcze inne: 1. Pro ma pamięci dobre i znane kości Toshiba A19 MLC 2. Pro ma pamięć podręczną cache DDR3L 256 lub 512MB w zależności od pojemności 3. Wersja zwykła ma nieznane kości asynchroniczne MLC 4. Wersja zwykła nie ma pamięci podręcznej cache vs IRDM gen 2: Zwracam uwagę na numer na płytce PCB: A117011NP00xxxxN - i to pomimo różnic w pojemności podanych przykładów! P.S. Nazwijmy to wprost - GoodRam IRDM gen 2 to szajs najgorszego sortu. Nie mylić z bardzo dobrym produktem jakim jest GoodRam Iridium Pro, IRDM Pro, IRDM Pro gen 2. I jeszcze jedna istotna uwaga - GoodRam niczego nie produkuje! Kupuje podzespoły dysków SSD i pamięci RAM, a potem to składa. To jest manufaktura. Jak widać w niektórych sytuacjach nawet to pomijają i ograniczają się do przeklejania naklejek. Nie jest to niczym hańbiącym w dzisiejszych czasach - tak robi wielu producentów w tym bardzo znani Patriot i Corsair. Ci dwaj bardzo znani, to od zawsze tylko i wyłącznie przeklejacze naklejek - nigdy niczego nie produkowali, tylko zamawiają gotowce. Paradoksem jest, to że zasilacze Corsair są uznaną marką na rynku, ponieważ zamawiają swoje produkty w firmie Seasonic. Podobnie jak kości RAM Corsair i Patriot.
 3. Nie, ja nie pisałem, natomiast jestem zdania, że od GoodRam kupuje się tylko IRDM Pro, czyli całkowicie inną konstrukcję w każdym calu.
 4. Prawda jest taka, że nawet nie wszystkie HDD SATA II chciały współpracować z SATA I - tzw. grzechy wieku dziecięcego. Często stare laptopy z SATA I działały w trybie IDE i nie było w biosie do wyboru trybu AHCI, ponieważ montowano chipsety nie wspierające tego standardu( stare SIS, nForce, VIA, a nawet niektóre Intele). Natomiast dziwi mnie brak współpracy nowego dysku SATA III z nową płytą. A czy przypadkiem nie masz już tam dysku NVMe i 2 porty SATA nie zostały wyłączone?
 5. Teraz poczekamy na problemy i płacz. Ale co tam, jak ktoś wielbi MS, to choćby wiatr wiał w oczy.
 6. Nie rozumiesz - MS zastosował blokadę aktualizacji do 1809 i do tej pory nic się nie zmieniło i nie zmieni, ponieważ nie będzie nowszych sterowników grafiki. Instalacja na siłę gniota jest proszeniem się o problemy. P.S. Żadnej blokady MS nie zdjął i już nie zdejmie z kilku powodów: - producenci podzespołów nie wydadzą nowszych sterowników do starych urządzeń - wkrótce wyjdzie nowa duża aktualizacja i kompilacja 1809 jest już olana ciepłym moczem - analogiczna sytuacja w stosunku do kompilacji powyżej 1607 jest z platformami Bay Trail i Cherry Trail - brak wsparcia
 7. To jest naprawdę ciekawe: https://www.dobreprogramy.pl/Pendrive-do-instalacji-Windowsa-10-Rufus-3.5-sam-sciagnie-i-nagra-obraz,News,100894.html
 8. Trwa zła passa Intela: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/spoiler-luka-bezpieczenstwa-w-procesorach-intel.html
 9. @bison616 - 1809 nie jest zgodna i dlatego MS ustawił blokadę instalacji: https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4464619 Nie ma i nie będzie już nowszych sterowników do tej karty.
 10. To zainstaluj ponownie skoro system się wyłożył. A instalujesz najpierw XP?
 11. Oczywiście, że tak, ale im wyższe TDP tym wyższy pobór mocy. Cudów nie ma. To nie perpetum mobile. Im wyższe taktowanie, tym wyższy pobór mocy. Im wyższe napięcie, tym wyższy pobór mocy. Pięknie, to widać w XTU i można regulować. Taki i5 8600K wykonany w niższym procesie technologicznym, zasilany mniejszym napięciem, mający niższe taktowanie niż i7 4790K (ta sam ilość rdzeni), pobiera więcej mocy. Testy pod pełnym obciążeniem. Dodatkowo pamięci DDR3 mają wyższe napięcie niż DDR4. Oczywiście wynik całej platformy, bo inaczej nie da się precyzyjnie zmierzyć. Każda kolejna generacja procesorów i kart graficznych pobiera coraz więcej mocy i dlatego tak rośnie moc zasilaczy, które są niby coraz sprawniejsze, ale jak widać nie są wstanie nawet zrównoważyć strat. A to ciekawe, bo nowe pralki piorą dłużej i wolniej oszczędzając niby energię i wodę. Tak samo zmywarki. Może ustawiłeś program mini 30? P.S. Co powiecie o odkurzaczach? UE musiała narzucić limit mocy odkurzaczy, bo za chwilę osiągnęłyby moc silnika Formuły 1. 350W, 700W, 1000W, 2000W - tak rosła co kilka lat moc odkurzaczy. Odkurzacze bezprzewodowe na akumulator? Identycznie - coraz większe napięcie, coraz większe akumulatory. Smartfony? - tu nie bądźmy śmieszni. Turbo wybuchające baterie o pojemności akumulatora samochodowego, a telefon nie może dożyć 1 dnia bez ładowania. 10 lat temu Alcatel na 1 ładowaniu miesiąc! Siemens jakiś tam C40 czy S40 miesiąc! Coś z nowszych - Samsung S5610 - 3 tygodnie na jednym ładowaniu, Samsung Solid B2710 - miesiąc na jednym ładowaniu! Tylko nie rozśmieszajcie mnie, że nowe mają większy ekran. Niech sobie wsadzą w d... ten ekran. Ściema Panie i Panowie, jedna wielka ściema. Wszystko jest coraz bardziej prądożerne. Hahaha... radio turystyczne sprzed lat na bateriach cały sezon. Teraz max tydzień - mniejsze o słabszym głośniku.
 12. Tak, tylko o udostępnieniu na jakimś hostingu myślałem. Muszę sprawdzić jaki jest maksymalny stopień kompresji.
 13. Matko do Ciebie, teraz dopiero spojrzałem jaki, to ma procesor. System x64 zabije tego laptopa. Tylko x86 i jakbym napisał rewelacji się nie spodziewaj, to bym skłamał. Przygotuj się na uciążliwe działanie.
 14. Do 3GB ramu bez zastanowienia zawsze system x86. Przy 4GB ramu możemy się zastanawiać nad system x64. PC wykorzysta do 3,5GB ramu, natomiast laptop ze względu na większą ilość urządzeń zarezerwuje więcej pamięci i w przypadku systemów x86 posiadając 4GB ramu, do dyspozycji będziemy mieli z reguły max 3GB, a czasem nawet tylko 2,75GB. Wtedy jednak warto zainstalować system x64, który pozwoli wykorzystać więcej pamięci, jednak sam system i programy zabiorą więcej, więc trudno, to precyzyjnie wyliczyć co jest korzystniejsze.
 15. Przetestowałem eksport VHD na dysk fizyczny za pomocą programu VHD2disk portable. Rewelacja. Instalujemy sobie system na maszynie wirtualnej(ja wykorzystałem VirtualBox). Rozmiar partycji ustawiony na VB, będzie potem sklonowany na dysk. Oczywiście rozszerzamy do pojemności całego dysku lub rozmiaru jaki chcemy mieć na pierwszej partycji. Tu warto zwrócić uwagę podczas instalowania systemu na maszynie wirtualnej, że możemy pozbyć się małej partycji systemowej, bo później już tego nie zrobimy. System konfigurujemy tak jak chcemy i instalujemy co chcemy - aktualizacje, dodatki do systemu, programy, gry itp. Nie instalujemy żadnych sterowników, ani nie aktywujemy systemu. Jeśli mamy już wszystko gotowe, to możemy przystąpić do przeniesienia systemu na dysk fizyczny. W tym celu wyłączamy maszynę wirtualną, uruchamiamy program VHD2disk, wskazujemy lokalizację pliku VHD, wskazujemy dysk na którym ma być zainstalowany system i rozpoczynamy klonowanie. U mnie z dysku SSD na dysk SSD podłączony za pomocą przejściówki na USB 3.0 cała operacja zajęła ok 20 sekund. Odpinamy dysk i wkładamy do laptopa lub komputera. Po uruchomieniu system wykrywa nowe urządzenia, po chwili prosi o restart. Restartujemy i po ponownym uruchomieniu mamy gotowy system ze wszystkimi ustawieniami z maszyny wirtualnej. Możemy przystąpić do instalacji sterowników. Uważam, że sposób jest lepszy niż import obrazu systemu z maszyny wirtualnej w postaci wim lub esd, lepszy niż wszelkie sysprepy, audit mode, instalacje zaktualizowanych systemów przez integrację i inne sposoby. Szybciej, pewniej i 100% tak jak mieliśmy na maszynie wirtualnej. Jest to niemal to samo co klon systemu z dysku fizycznego na drugi dysk fizyczny. Jedyna wada w przypadku udostępniania takiego systemu w postaci VHD, to rozmiar. Coś za coś. Nie ma sposobu idealnego.
 16. Jaka to karta sieciowa? Czy sterowniki od wifi zainstalowane? - ręcznie czy z WU? Jaka jest ich wersja? Próbowałeś nowszych, innych? Trzeba mieć na uwadze, że Win 10 ma poważne problemy z kartami sieciowymi od wifi i bluetooth - to ta sama karta. P.S. Zamienił stryjek, siekierkę na kijek.
 17. To ci wystarczy. Nie ma znaczenia x86 czy x64 - klucz pasuje do obydwu.
 18. Pogratulować, ale czy na pewno? To jest na pewno wartość w trybie energooszczędnym. Czy taka jest w rzeczywistości? Nie wiem. Powątpiewam w te deklarowane wartości. Dlaczego? Zastanówmy się: 1. Wszystko dzisiaj w komputerach i laptopach bardziej energooszczędne, a tym czasem: - w czasach Pentium 4(TDP 84-115W) + określane jako pożeracze prądu karty graficzne NV i Radeon, a zasilacze miały średnią moc 350W - obecnie zasilacze średnio 550-700W a nierzadko 1200W!!! - laptopy sprzed 10 lat miały zasilacze w granicach 65-150W - obecnie średnia moc zasilaczy laptopowych z przeciętnymi kartami GTX1050 to 150W, a mocniejsze mają zasilacze 300W lub nawet 2 x 300W!!! 2. Jak wymieniłem w mieszkaniu wszystkie żarówki na ledy to rachunki za prąd spadły mi o 50pln na 2 miesiące - wymierna korzyść. 3. Jak wymieniłem pralkę i lodówkę na nową AAAAAAAAA+++++++++, to... rachunki za prąd wzrosły o 70pln na 2 miesiące!!! Tak, więc... P.S. GTX 980 TDP = 165W GTX 1080 TDP = 180W RTX 2080 TDP = 215W i7 3770K TDP = 77W i7 4790K TDP = 88W i7 6700K TDP = 91W i7 7700K TDP = 91W i5 8600K TDP = 95W - ta sama ilość rdzeni, niżej taktowany, mniejsza bardziej energooszczędna litografia i ponoć lepsze usprawnienia energetyczne Pozostawiam bez komentarza, ale boję się o przyszłość.
 19. Na początku pragnę zaznaczyć, że instalacja sterowników od tej grafiki i podobnych nastręcza wiele problemów i rozczarowań. Jest problematyczna bez względu na system. 1. Sterowniki chipsetu, IMEI, USB 3.0(w przypadku Win 7). 2. Sterowniki grafiki zintegrowanej Intela (oczywiście muszę się domyślać konfiguracji, bo autor nie podał) - najnowsze ze strony Intel. 3. Teraz sterowniki grafiki dedykowanej AMD ze strony którą podał wyżej kolega @P10. I tu by było pięknie, tylko pewnie pojawiają się problemy. Przystępujemy do kombinowania. 1. Ponawiamy próbę instalacji sterowników AMD, ale nie z pierwotnego instalatora który pobraliśmy ze strony AMD, tylko z pliku setup rozpakowanego do katalogu tymczasowego na C. 2. Kolejna możliwość w przypadku dalszych problemów, to w przypadku Win 10 pobrać sterowniki AMD z WU - mogą zainstalować się bardzo stare, ale czasem udaje się potem zaktualizować najnowszą wersją ze strony AMD. 3. Zastosować starsze sterowniki AMD ze strony producenta laptopa. 4. Zastosować starsze sterowniki grafiki zintegrowanej Intel ze strony producenta laptopa - oczywiście przed instalacją sterowników AMD. 5. Inne tricki i kombinacje czasem testowane godzinami: - uaktywniony NET 3.5 - zainstalowany NET 4.7.2 - zainstalowane lub nie biblioteki VC++ - system oczywiście czysty, żaden mod, bo będziesz błądził we mgle. P.S. I żebyś miał w biosie włączoną kartę AMD - switchable.
 20. Czyli tylko budżetowy 10 letni LG LH-3000!!! W drugim pokoju 10 letni LH-2000. 3 x HDMI 2 x SCART(EURO) 1 x D-SUB(VGA) 1 x Composite 1 x S-Video 1 x USB 2.0 1 x Optical 1 x PCMCIA 2 x miniJack 2 x CINCH 1 x COM(RS-232C) Podłączone: laptopy i PC domowe i testowe(po HDMI, VGA i wszelkie kombinacje przejściówek) Blu-Ray(HDMI) moduł CI(PCMCIA) - (wcześniej dekoder po HDMI) słuchawki(miniJack) soundbar(miniJack) Podłączam kabel, wybieram źródło, żadnych ustawień dostosowywania dźwięku i obrazu do źródła nie ma w menu i wszystko działa z automatu idealnie. Znam kilka osób które mają te telewizory i one są w 100% bezawaryjne. Kiedyś jednak liczył się klient i konkurencja była konkurencją. Na matrycy żadnych plam, przebarwień, martwych pikseli, nic, jak nówka! A żona mówi mi żebym pomyślał o nowym TV. A ja się pytam po co? Niech działa następne 10 lat.
 21. Wszelka krytyka gier zabroniona: https://pclab.pl/news80159.html
 22. Tak musi być zainstalowany pakiet językowy przed poprawkami, bo w przeciwnym razie pobierze ci jeszcze raz prawie wszystkie poprawki.
 23. Trochę odświeżę temat. Nie da się już za dużo dodać sprawdzonych, używanych konstrukcji, ale można wspomnieć o mizerii nowych. Zajmijmy się AMD z mobilnymi Ryzenami. Tu niestety nie mam dla Was dobrych wieści. O ile konstrukcje do PC okazały się sukcesem, o tyle mobilne nadal cieniują i to z wielu powodów: 1. Mała dostępność - składa się na to wiele powodów: - cena - sam procesor nie ma wielkiego wpływu na cenę końcową laptopa, a pozostałe komponenty są bliźniacze dla platform Intel i AMD - dedykowana karta graficzna - mobilne karty AMD ustępują mocno wydajnością mobilnym kartom NV i dodatkowo grzeją się mocniej - ponoć jest światełko w tunelu i mają wychodzić konstrukcje CPU AMD + GPU NV - zmowa producentów i długoterminowe umowy z Intelem i NV 2. Przegrzewanie i energooszczędność oraz konsekwencje tego stanu i co ma na to wpływ: - niestety okazało się, że nawet niskonapięciowe mobilne Ryzeny U mają problemy temperaturowe, występuje znaczny throttling i mocno zaniżają taktowanie - nie bez powodu posiadają konfigurowalne TDP - obniżenie TDP powoduje spadek taktowania do 1,4GHz co oznacza wydajność niekiedy gorszą od poczciwych Core 2 Duo - 90% konstrukcji z AMD U na rynku ma obniżone fabrycznie TDP przez producenta! - dążenie producentów do obniżenia ceny finalnej produktu oraz produkowanie coraz cieńszych i lżejszych laptopów powoduje oszczędność na układzie chłodzenia - konsekwencje patrz pierwszy myślnik - jeśli dodamy do wlutowanego procesora i wlutowanej grafiki, wlutowaną kość RAM bez drugiego banku pamięci na rozbudowę oraz niewyjmowalną baterię, to otrzymujemy produkt dla totalnych jełopów przeglądających tylko ryjbuka - i tak mamy kółko zamknięte - cena, jakość, tandeta, przegrzewanie, wydajność, dramat. Pożyjemy, zobaczymy jak będzie w przyszłości. Ja jednak widzę ciemność. Intel i NV widząc totalny brak konkurencji, podnoszą ceny swoich produktów. Historia zatacza kółko. Na krótko mieliśmy sytuację, że w czasach 3 i 4 generacji można było tanio kupić przyzwoitego laptopa. Potem w okresie panowania 6 gen można było kupić gamingowego laptopa, który niewiele odstawał mocą i ceną w stosunku do analogicznego PC. Dzisiaj pomimo zwyżki cen procesorów Intela i kart graficznych NVidia, znowu jestem skłonny polecić kupno PC do gier niż laptopa, z jednego powodu - cena! Prawdziwe gamingowe laptopy dorównujące wydajnością procesora i grafiki PC-tom, zaczynają się od minimum 13 000 pln, ale bliżej im jednak do kwoty 20 000 pln. Teraz muszę użyć mojego ulubionego ostatnio zwrotu: Jeśli ktoś ma zamiar kupić pseudo gamingowego laptopa w cenie 4000 - 8000 pln, a nawet 10 000 pln, to lepiej niech otworzy szeroko okno i weźmie mocny zamach, bo w przeciwnym razie po zakupie otworzy sobie żyły lub popełni rytualne sepuku. P.S. Dobre używane laptopy gamingowe 4, 5, 6 gen + NV 8xxM, 9xxM, 1xxx można kupić za 2500 - 3500 pln które biją na głowę dzisiejsze nowości. Przykłady, w tym prawdziwe perełki: https://allegro.pl/oferta/laptop-msi-gt72-6qd-dominator-g-7894466243 https://allegro.pl/oferta/laptop-msi-gt70-2qd-dominator-7880644118 https://allegro.pl/oferta/asus-rog-g751-i7-4860hq-nvidia-gtx-980m-super-stan-7894088724 https://allegro.pl/oferta/laptop-gamingowy-asus-rog-g751jt-i7-gtx-970m-7889632673 https://allegro.pl/oferta/msi-gt62vr-6rd-laptop-gamingowy-i7-gtx1060-7892926745 https://allegro.pl/oferta/laptop-do-gier-msi-gs60-ghost-pro-7856000145 https://allegro.pl/oferta/msi-ge72-6qf-apache-pro-gamingowy-laptop-gtx970-7899510558 https://allegro.pl/oferta/msi-ge62-2qf-apache-pro-i7-16gb-ddr3-970m-15-6-4k-7907250691 https://allegro.pl/oferta/erazer-x7831-i7-gtx970m-16gb-dtr-hdd-ssd-torba-7890839898 https://allegro.pl/oferta/medion-erazer-x7855-7749596384 Dla porównania: GTX880M jest minimalnie gorszy od GTX970M i równy GTX1050Ti Max-Q GTX970M jest równa lub ciut lepsza od GTX1050Ti Max-Q GTX980M jest minimalnie gorsza lub równa od GTX1060 Max-Q Dokładne rezultaty zależą od producenta laptopa, wyposażenia karty graficznej w pamięć RAM (3 lub 6GB, albo 4 lub 8GB), fabrycznych zegarów karty oraz możliwości OC, wydajności układu chłodzenia, zastosowanego procesora, zastosowanej pamięci RAM (ilości, rodzaju, szybkości). Wszystkie karty GTX: - 770M - 780M - 870M - 880M - 970M - 980M - 1060, 1070, 1080 (nie Max-Q - bardzo ważne) są wymienne - na złączu MXM. Słabsze karty też bywały na złączu MXM, ale o nich nie wspominam, gdyż słabo nadają się do gier w dzisiejszych czasach. Wersje Max-Q w zdecydowanej większości nowych pseudo gamingowych laptopów, to popłuczyna i ścieki mające tylko nazwę nawiązującą do pierwowzoru. Wydajność zaniżona i przegrzewanie w gratisie gwarantowane, co jest kompletnym paradoksem.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie