Skocz do zawartości

Dwa sytemy na Lenovo Z70-80 z dyskiem ssd - problem z instalacją Windowsa


tombzd74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

OD początku:-)

 

1. Mam Lenovo z 70-80 z i7 z ssd 240GB, bez systemu. Na płycie posiadałem orginalnego Windowsa 7 32bity.

 

2. Podzieliłem dysk na dwie partycje i na jednej zrobiłem instalkę i update do windowsa 10 - 64 bitowego.

 

3. Okazało sie że pod win10 nie wszystkie programy śmigają, w szczególności do nauki jezyków.

 

4. Postanowiłem wygospodarować z dysku miejsce na drugi system. Najlepiej win 7, niestety wyskakuje błąd związany z GPT i MBR.

 

5. Poczytałem co i jak, dlaczego się tak dzieje i i co jest przyczyną. Jakie są zalety i wady GPT i MBR.

 

 

Teraz potrzebuję rady.

 

1. Jeśli mam zainstalowany win 10 (GPT), to jest jakiś sensowyn sposób instalacji win7 na innym dysku. Jak obejść ten błąd?

 

2. Jeśli miałbym zacząć nową instalację systemów to czy Muszę je koniecznie robić w MBR.

 

3. Wiem że mogę przekonwertować GPT na MBr (i odwrotnie) z zainstalowanym systemem (bez utraty danych), i czy wtedy będę mógł zainstalować win7 i jak to może wpłynąć na szybkość komputera? O ile się orientuję jedyna taka zmiana bez utraty danych może się odbyć jeśli dysk zostanie przekonwertowany na innym kompie, ewentualnie może w hirensie będzie taka opcja bo jeszcze nie sprawdzałem.

 

4. Może macie jakieś inne propozycje?

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zainstalować Win 7 na GPT, ale tylko system x64. Problemem mogą być jeszcze ustawienia biosu. Wyłącz Secure Boot. Nie instaluj Win 7 z portu USB 3.0. Konwertowanie z GPT do MBR na działającym systemie będzie raczej zabójcze dla tego systemu. Skoro czytałeś o różnicach pomiędzy GPT a MBR to wiesz, że dla zwykłego usera jedyna różnica to ilość możliwych partycji. Dodam jeszcze pewne ograniczenie w partycjonowaniu SSD - można to robić i wszystko będzie prawidłowo działać, problem pojawi się przy próbie zmiany rozmiaru jednej z partycji lub dodania kolejnej lub skasowania jednej czy więcej oraz ograniczenie działania TRIM. Wszystko trzeba przemysleć dobrze na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie mogą być problemy po partycjonowaniu dysku na ssd? (bo już to robiłem :-( , na czym może polegać problemy???)

 

Dlaczego mam nie instalować z usb, jeśli zrobię obraz z płyty którą posiadam? ok rozumiem, mogę na GPT instalować win7 x64, a nie mogę x32?

 

Czy serial z x32 Windows 7 pro będzie działał na Windows 7 x64, czy raczej muszę zainwestować w nowego Windowsa x64?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po partycjonowaniu i normalnym uzytkowaniu - żadne. Problem może być przy zmianie wielkości partycji ponieważ pliki rozrzucone są po komórkach na całym dysku i tylko sztucznie rozdzielone - to nie tak jak na HDD gdzie kolejne partycje znajdują na kolejnych coraz bardziej oddalonych od początku sektorach. Wobec tego sztucznego podziału funkcja TRIM ma ograniczony zakres działania, zwłaszcza może to być szkodliwe jeśli jedna partycję zrobisz zbyt małą.

 

Źle zrozumiałeś - nie masz instalować Win 7 z portu USB 3.0 tylko 2.0 ponieważ Win 7 nie ma wbudowanych tych sterowników. Pendrive może być 3.0

 

GPT obsługuje tylko systemy x64

 

Klucz od wersji x86 będzie pasował do wersji x64

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

 

Potrzebowałem czasu na przejrzenie informacji na temat SSD. Rozumiem dlaczego nie warto dzielić ssd.

 

Hmm. Jaką polecał byś partycję na system, chodzi o wielkość? Nie używam gier. Czy warto robić partycje na materiały użytkowe( trzecia partycja?)? wydaje się zbędna. (mp3 filmy?) Dysk mam 240 GB więc jak będę używał dwóch systemów win 10 i win 7.  Chyba zrobię całą instalkę od nowa, troche to roboty, ale jak już wszystko będzie ok to machnę obraz dysku na inny.

 

Dzięki za rady.

 

Pozdrawiam'

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dzielić SSD na 2 partycje dla systemów Win 7 i Win 10, to ustaw równo po 120GB, chyba, że masz zamiar któryś system użytkować intensywniej.

 

Teraz kilka moich osobistych rad:

- zainstaluj wszystko od początku

- przed rozpoczęciem całej procedury zaktualizuj firmware dysku oraz bios komputera

- zrób secure erase SSD

- ustaw bios pod instalację na partycjach MBR(dlaczego MBR wyjaśnię dalej)

- rozpocznij instalację systemów od Win 7

- podczas ustalania rozmiarów partycji utwórz tylko 2 partycje - na Win 7 i na Win 10 - pomiń partycję systemową 100MB o którą poprosi instalator Win 7

- jak to zrobić? - gdy zaakceptujesz zgodę na jej utworzenie, usuń partycję 120GB, którą pierwotnie chciałeś przeznaczyć na Win 7, a rozszerz tą tworzoną przez instalator 100MB do rozmiaru 120GB i na niej zainstaluj Win 7 - od razu z pozostałej przestrzeni utwórz 2 partycję 120GB na Win 10(każdą z tych partycji 120GB sformatuj oczywiście za pomocą instalatora Win 7)

- pamiętaj tylko że dysk 240GB w praktyce ma ok. 223GB do wykorzystania praktycznego - musisz to uwzględnić przy podziale

- co zyskujesz robiąc w powyższy sposób? - przede wszystkim najmniejsze mozliwe rozdrobnienie dysku SSD - tylko 2 partycje bez tej 1 systemowej od Win 7 100MB w przypadku MBR oraz bez dodatkowych dwóch systemowych w przypadku GPT oraz sektor rozruchowy na jednej partycji(tej od Win 7 - nawet instalator Win 10 tam doda swój sektor rozruchowy) - kolejna sprawa to instalator Win 10 nie będzie już nawet chciał tworzyć swoich mini partycji systemowych

- gdy zorganizujesz to sobie w ten sposób, to możesz dowolnie formatować i zmieniać systemy na tej drugiej partycji - jedynie instalacja tam systemu starszego od Win 7 spowodowałaby potrzebę naprawy sektora rozruchowego, gdyż uruchamiałby sie tylko starszy system - w każdym razie można to naprawić dosyć łatwo

- gdy sformatujesz kiedyś pierwszą partycję tam gdzie będzie Win 7, to stracisz mozliwość uruchamiania systemu na drugiej w tym wypadku Win 10 i procedura naprawy będzie nieco trudniejsza, bo jeśli zostanie tam puste miejsce, to zniknie całkowicie sektor rozruchowy, który był na pierwszej partycji

- odradzam również przy takim układzie na dysku SSD zmianę rozmiarów partycji - na HDD jest to bezproblemowe.

 

Dalej juz standardowe procedury pod własne potrzeby, czyli wybór który system ma byc domyslny i uruchamiać się automatycznie po starcie oraz ustawienie czasu wyświetlania mozliwości zmiany systemu podczas startu. Instalacja sterowników i programów wg uznania. Gotowe. :)

 

P.S. Najpierw zrób aktywację Win 10, a potem Win 7, bo w przeciwnym razie będziesz musiał robić aktywację Win 7 ponownie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Poczytałem jeszcze trochę na wszelki wypadek. Na razie mało czasu a biegać trzeba :-), maraton czeka.

Jak miałem potrzebę to korzystałem z hirensa, ale raczej z wersji 9.5, jakoś lepiej działała:-). Zmontowałem pendriva z hirensem 15.2, chciałem go sprawdzić a tu "blue scrin". Kolejna próba, ponownie negat, na wszelki wypadek kolejna, nadal lipa. Kilkanaście kombinacji z biosem i złączem pominąłem ver 3.(lenovo z70-80 i7, 8gb, ssd240maszyna raczej mocna nie przeznaczona do grania). Nadal lipa. Sprawdzenie hirensa na innym kompie wszystko działa. nie szukam więcej, zastanawiam się dlaczego.Kolejny pendrive i parted magic- chodzi o czyszczenie dysku. On ruszył na lapku.

Sądzę że jestem gotowy. Jeszcze druk Twoich wskazówek i może w piątek znajdę chwilę (dziś wtorek właściwie środa). Świetne forum, czytam kiedy mogę trochę mało o potrzebnych programach użytkowych, ale damy radę.

 

Wejdę raczej pod system NiKKA tej najnowszy, choć rozważam Windows 7 Sp1 (x86.x64) styczeń 2016 winclub PL. Jeszcze trochę poczytam ale wskazówki wskazane.

 

Pozdrawiam.

T

 

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie